fbpx

Koszyk jest pusty

Home / Poradnik / Wszawica – jak wygląda, jak leczyć. Jak się pozbyć wszy?

Wszawica – jak wygląda, jak leczyć. Jak się pozbyć wszy?

wszawica-jak-leczyc-sanity-cichowsza

Wszy to niezwykle uciążliwe pasożyty, które rozmnażają się szybko i równie szybko się rozprzestrzeniają. Pomimo wzrostu społecznej higienizacji, nadal co jakiś czas mamy do czynienia z wybuchem epidemii wszawicy. Jakie są objawy wszawicy? I jak ją zwalczyć?

Wszawica – objawy

Niepokojącym symptomem, który może świadczyć o rozwijającej się wszawicy, jest uporczywe swędzenie głowy. Możliwe jest również zaczerwienienie skóry głowy, zwłaszcza za uszami i na linii włosów oraz występowanie w tych okolicach niewielkich ranek. Dorosłe wszy mają brunatnobiałą lub szarą barwę – dlatego dość trudno je dostrzec na pierwszy rzut oka.

Szukać należy ich przede wszystkim za uszami, na potylicy, w ciemieniowej okolicy głowy oraz na skroniach. Najlepszym sposobem na ich znalezienie, jest dokładne czesanie pod włos – wtedy łatwiej ujrzymy pełzające po skórze owady. Przyczepione do nasady włosów gnidy (jaja) mają barwę szarobiałą, są wielkości ziarenka soli lub sezamu. Cykl życia wszy wynosi 32-35 dni. Z gnid wylęgają się nimfy (larwy), które w połowie cyklu są już zdolne do rozmnażania i składania nowych jaj.

Leczenie wszawicy

Leczenie wszawicy wymaga zastosowania specjalnych preparatów, które są dostępne bez recepty. Są to z reguły środki, które nakłada się lub wciera w suche włosy. Rozróżnia się kilka rodzajów tego typu produktów. Należą do nich:

  • preparaty silikonowe (cyklometikon-5 lub dimetikon),
  • preparaty chemiczne (benzoesan benzylu lub permetryna),
  • preparaty ziołowe (kwas octowy, etanol, olejki eteryczne, nalewka np. piołunowa).

Po ich użyciu należy dokładnie wyczesać martwe gnidy, nimfy i wszy. Niezbędny jest do tego grzebień do włosów o gęstych i długich ząbkach, taki jak wyczeska CICHO wSZA. Kuracja wszawicy powinna objąć wszystkich domowników oraz osoby, które mogły być narażone na zarażenie wszami, poprzez kontakt fizyczny lub używanie wspólnych grzebieni, gumek czy nakryć głowy.

W leczeniu wszawicy zalecana jest z reguły terapia dwustopniowa,  po kilku dniach należy ponownie zaaplikować preparat przeciw wszom. Nową metodą jest  stosowanie  gumek do włosów i plastrów  przeciw wszom CICHO wSZA, które zawierają specjalne olejki eteryczne odstraszające wszy, całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

Dezynfekcja otoczenia

Oprócz stosowania specjalnych preparatów, w czasie leczenia wszawicy dobrze jest dokładnie posprzątać otoczenie.

Dlatego należy wyprać ubrania, pościel, koce czy pluszowe zabawki, które były narażone na kontakt ze wszami. Trzeba to zrobić w temperaturze minimum 60°C. Można ewentualnie wyprać rzeczy w pralni chemicznej i wyprasować je z użyciem funkcji parowania. Grzebienie, spinki czy szczotki do włosów należy wygotować lub wyrzucić. Poza tym miejsce przebywania zarażonej osoby trzeba dokładnie wysprzątać i odkurzyć – włącznie z fotelami i kanapami. Taka dezynfekcja otoczenia jest całkowicie wystarczająca. Następnie pozostaje jedynie systematyczna profilaktyka, aby więcej już nie mierzyć się z tym nieprzyjemnym problemem.