fbpx

Koszyk jest pusty

Home / Poradnik / Kleszcze – jak się przed nimi chronić?

Kleszcze – jak się przed nimi chronić?

kleszcze-jak-się-chronić

Wizyta w lesie lub spacer w parku to dla naszego organizmu szansa na relaks i odprężenie. Nawet krótka chwila spędzona na łonie natury pozwala się odstresować i zyskać nowe siły do działania. Niestety, jak to często bywa, tego typu miejsca obfitują w różnego rodzaju pasożyty i insekty, które potrafią odebrać całą radość z czasu spędzonego na świeżym powietrzu. Mowa w tym przypadku przede wszystkim o kleszczach, dlatego wybierając się do lasu warto w odpowiedni sposób zabezpieczyć się przed tego typu pasożytami.

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Kleszcze przenoszą różnego rodzaju choroby, a w niektórych sytuacjach ich ukąszenie może być nawet śmiertelne. Wbrew pozorom celem kleszczy wcale nie jest szkodzenie człowiekowi czy przenoszenie chorób. Głównym celem kleszczy jest pozyskanie krwi, bez względu czy zdobędą od larwy, psa czy człowieka. Krew jest im niezbędna do życia, by mogły rozwijać się i rozmnażać. Nie mają jadu ani jakiejkolwiek trucizny, nie zagrażają człowiekowi w bezpośredni, aktywny sposób. Często jednak są zakażone bakteriami i drobnoustrojami. Wbijając się w ciało swojego żywiciela kleszcz mimowolnie przenosi bakterie za pomocą śliny do drugiego organizmu. Właśnie to powoduje, że kleszcze są tak niebezpieczne.

Postaw na odpowiednią ochronę

Zakładanie odzieży z długimi rękawami może pomóc, lecz nie gwarantuje całkowitej i skutecznej ochrony przed pasożytami. W tym przypadku należy postawić na sprawdzone rozwiązania. Jednym z nich są spraye, których charakterystyczny i drażniący dla pasożytów zapach może skutecznie odstraszyć nie tylko kleszcze, ale również komary.
W sytuacji, gdy jakiś osobnik jednak zdoła wbić się w nasze ciało, należy go możliwie najszybciej usunąć. W tym zakresie istnieją specjalne preparaty oraz przyrządy, które powinny stanowić obowiązkowe wyposażenie każdej apteczki. Wspomnieć warto przede wszystkim o specjalnym środku, którego zadaniem jest zamrożenie kleszcza, znajdującego się na ciele człowieka lub zwierzęcia. Po przeprowadzonym zabiegu będzie można w łatwy sposób usunąć go za pomocą tradycyjnej pęsety. Innym produktem umożliwiającym usunięcie kleszcza z ciała człowieka jest specjalna pompka, której funkcja pozwala również na pozbycie się jadu po ukąszeniu szerszenia lub nawet żmii.