Wiosna jest porą roku, kiedy natura budzi się do życia i pojawiają się pierwsze cieplejsze dni. Jednakże dla osób cierpiących na alergie ten okres może oznaczać początek długiego sezonu uciążliwych objawów. Rozpoznanie, które wiosenne alergeny są odpowiedzialne za dolegliwości, staje się kluczowe w znalezieniu sposobów na ich złagodzenie. Mogą to być pyłki drzew, traw lub zbóż. Czasem również są to pleśń lub kurz, które, choć uczulają przez cały rok, wiosną intensywniej o sobie przypominają.
Rozpoznanie alergii jest ważnym elementem w zarządzaniu objawami alergicznymi, zwłaszcza podczas wiosennego nasilenia symptomów. Dostępne są różne testy, a wśród nich wyróżniamy: skórne, naskórkowe płatkowe, z krwi, a także prowokacje. Najbardziej popularne są te pierwsze (skórne punktowe lub śródskórne), które umożliwiają potwierdzenie alergii wziewnych, pokarmowych oraz tych na konkretne leki. Dalej wymieniamy testy z krwi, wykonywane u osób przyjmujących lekarstwa, które mogą zaburzać wyniki testów skórnych. Istnieją również prowokacje. Taki sposób testowania stosowany jest m.in. u osób z uczuleniami na składniki pokarmowe. Wymieniamy także testy naskórkowe płatkowe, które są przeprowadzane w przypadku alergii kontaktowych.
Alergie wiosenne – objawy
Istnieje wiele symptomów, które pojawiają się wiosną. Każdy może odczuwać je w inny sposób, biorąc pod uwagę nasilenie i konkretne dolegliwości. Z reguły jednak alergie wiosenne wywołują takie objawy jak m.in. występowanie kataru siennego i napadów kichania. Poza tym pojawia się również kaszel, świąd nosa oraz uszu, gardła, podniebienia, a także oczu. Wiele osób cierpi na upośledzenie węchu oraz obrzęk spojówek i powiek, występuje również przekrwienie oraz łzawienie oczu. W przypadku wiosennych alergii wziewnych, związanych z pyłkami roślin, jednym z objawów mogą być także zmiany skórne, a w tym pokrzywka, która oznacza pojawienie się zaczerwienionych bąbli na ciele.
Co pyli w marcu?
Gdy przyroda budzi się do życia z zimowego snu, rozpoczyna się sezon pylenia, a wtedy pojawiają się także pierwsze wiosenne objawy alergii. W marcu głównymi sprawcami alergicznych reakcji są leszczyna i olcha. Ich pyłki, roznoszone przez wiatr, mogą dotrzeć do różnych obszarów. W taki występują one nawet tam, gdzie nie ma drzew w bezpośrednim otoczeniu.
Co pyli w kwietniu?
W kolejnym miesiącu intensywność pylenia wzrasta, gdy do grona wiosennych alergenów dołączają brzoza, topola i jesion. Brzoza, ze względu na wysoki potencjał alergizujący swoich pyłków, stanowi szczególnie duże wyzwanie dla wielu osób. Polecanym sposobem, aby zmniejszyć dokuczliwe objawy, może być unikanie wyjść z domu w godzinach popołudniowych, gdy pylenie jest najwyższe.
Co pyli w maju?
Maj to miesiąc, kiedy do wiosennego spektrum alergenów dołączają trawy, rozpoczynając swój sezon pylenia, który może trwać aż do późnego lata. Wśród takich odmian możemy wymienić babkę lancetowatą, szczaw oraz pokrzywę i zboża.
Sposoby na alergię wiosenną
Najważniejszym działaniem, które należy podjąć, gdy zauważysz te symptomy, jest zgłoszenie się do alergologa. Taki lekarz ma odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, żeby nie tylko zdiagnozować, ale i leczyć choroby alergiczne. W tym przypadku często zalecane są inhalacje, które polegają na podawaniu substancji leczniczych wraz z wdychanym powietrzem. Mają one na celu łagodzenie objawów, nawilżenie błon śluzowych oraz oczyszczenie dróg oddechowych. Należy jednak pamiętać o tym, aby pilnować częstotliwości przyjmowania leków przepisanych przez specjalistę, a także czasu trwania leczenia.
Istnieją też inne sposoby na alergię wiosenną, które mogą sprawić, że objawy staną się mniej dokuczliwe. Polecane jest m.in. kontrolowanie aktualnego poziomu pyłków w internecie.
Warto unikać spacerów w suche i wietrzne dni, gdy w powietrzu może występować więcej alergenów. Zmniejszenie nasilenia objawów alergii jest możliwe także poprzez suszenie ubrań w budynku zamiast na świeżym powietrzu oraz powstrzymywanie się od prac w ogrodzie.
Szeroki wybór inhalatorów
W ofercie sklepu Sanity dostępnych jest wiele urządzeń do łagodzenia objawów alergii, a w tym m.in. inhalator Alergia Stop, a także inhalator siateczkowy Silent Mesh, które umożliwiają prowadzenie terapii wziewnej w domu oraz w podróży. Wszystkie sprzęty dostępne na stronie mają także szczegółowe opisy, które ułatwią wybór konkretnego modelu. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym asortymentem sklepu.