Można je spotkać w okresie od marca nawet do listopada. Bywa że i wcześniej, czasem widziane są zimą. Wszystko zależy od temperatury – owady nie znają się na kalendarzu. Kleszcze mogą być groźne, nie tylko dla naszych pupili. Także dzieci i dorośli powinni mieć się na baczności. Jak można zapobiegać ugryzieniu? Co robić, gdy jednak na skórze zobaczymy niepożądanego gościa?
Kleszcze – dlaczego się ich boimy?
Kleszcze najczęściej można spotkać podczas spacerów po lesie lub parku, ale nie tylko. Zdarza się, że są częstymi gośćmi naszych podwórek czy terenów zielonych na osiedlu mieszkaniowym. Dlaczego ich ugryzienie jest groźne? Po ukłuciu na skórze powstaje zmiana skórna. Może mieć charakter ropny, obrzękowy lub alergiczny. W zależności od stanu układu odpornościowego dziecka lub dorosłego może nieść za sobą różne następstwa. Niektóre mogą przenosić groźne choroby zakaźne. W Europie to najczęściej borelioza oraz kleszczowa zapalenia mózgu.
Jak się chronić przed kleszczami?
U dzieci kleszcze najczęściej można zauważyć na głowie lub szyi. Dorosłych natomiast atakują w okolicy pachwin, kolana czy pachy. Pajęczaki lubią miejsca ukrwione, z cienką skórą. Jak można się chronić przed ich ugryzieniem? Przed spacerem po lesie czy parku warto zadbać o odpowiednią garderobę i zakryć jak najwięcej przestrzeni ciała. Bluzki z długim rękawem i długie spodnie uniemożliwią pajęczakom bezpośredni kontakt z gołą skórą. Każda wyprawa w zadrzewione lub ukwiecone tereny powinna być zwieńczona dokładnymi oględzinami ciała. Na rynku są również dostępne wyroby medyczne, które mają za zadanie swoim zapachem odstraszać kleszcze. Żaden certyfikowany preparat nie da jednak stuprocentowej gwarancji, że nie dojdzie do ugryzienia.
Jak wyjąć kleszcza ze skóry?
Gdy zauważymy kleszcza na skórze naszej lub dziecka, warto pamiętać o pierwszej zasadzie – spokoju. Panika w niczym nie pomoże, a wręcz pogorszy sytuację. Jak go usunąć? Należy chwycić go narzędziem (są dostępne specjalne akcesoria) jak najbliżej skóry i powoli wyciągać pionowo. Po wyjęciu należy zdezynfekować miejsce i obserwować czy nie pojawia się rumień lub inna reakcja niepożądana.