W Trosce o Twoje zdrowie – Poradnik Sanity
Czasami złota i słoneczna, innym razem deszczowa i szara… jesień to czas, kiedy zwalniamy tempo i żyjemy nieco wolniej, dopada nas melancholia, jesteśmy pozbawieni energii. Organizm człowieka bardzo silnie odczuwa zmiany pogody, jest wrażliwy na wahania ciśnienia oraz temperatury. Jesień to taki okres w roku, kiedy warto zadbać o to, co jest dla naszego prawidłowego funkcjonowania najważniejsze – o serce. Tym bardziej, że jest ku temu najlepsza okazja – już 30 września przypada Światowy Dzień Serca. Niech wszystkie serca zabiją wtedy jeszcze mocniej! A Twoje w jakiej jest kondycji?
Statystyki dotyczące przyczyn zgonów w Polsce i na świecie są niepokojące. Jak wynika z danych GUS aż 45,1% osób rocznie umiera na skutek chorób układu krążenia. Przeprowadzone badania przez University of Leeds oraz Instytut Karolinska w Sztokholmie udowodniają również, że aż trzykrotnie częściej do śmierci po zawale dochodzi u kobiet. Wrażliwa natura kobiety objawia się więc nie tylko na zewnątrz, ale też jest związana ze zmianami w funkcjonowaniu organu miłości.
Nie tylko meteoropaci czują jesień
Są wrażliwi na zmiany pogodowe, chorują na… pogodę. Ból kości, migrena, kłopoty z oddychaniem, przygnębienie, stany depresyjne, senność oraz wahania ciśnienia to dolegliwości, które świadczą, że pogoda ma na Ciebie bardzo duży wpływ. Czy wiesz, że aż 70% kobiet to meteoropatki? Jednak jesienna pogoda dokucza nie tylko chorym na pogodę, ale każdemu z nas. Nie zawsze objawy są odczuwalne tu i teraz, wiele z nich dostrzegamy dopiero po upływie kilku lat. Cierpi na tym nasze serce.
Dla serca bardzo dużym zagrożeniem są wahania ciśnienia. Chłodniejszą porą, kiedy żegnamy lato i witamy jesień, zostaje aktywowany układ współczulny, czyli ta część autonomicznego układu nerwowego, która jest odpowiedzialna za mobilizację organizmu. W wyniku tego zwiększa się stężenie hormonów (adrenaliny i noradrenaliny) we krwi, wywołując tym samym skurcz tętnic – serce zaczyna bić mocniej, a ciśnienie wzrasta. Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (ISH) podaje, że w Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje aż 9,5 mln osób. Bardziej niepojący jest jednak fakt, iż ponad 40% nie jest tego świadomych. Ciśnieniomierz jest stosunkowo w niewielu domach, nie każdy, a nawet większość, nie czuje potrzeby kontrolowania ciśnienia. Początkowo odstępstwa od normy mogą być niewielkie, jednak długo utrzymujące się nadciśnienie oraz jego wzrost prowadzi do poważnych chorób serca i komplikacji, jak uszkodzenie serca, nerek i oczu, miażdżyca, zawał serca oraz zmiany w układzie krwionośnym.
Kiedy ciśnienie jest za wysokie…
…organizm przestaje prawidłowo funkcjonować. Pojawiają się bóle i zawroty głowy, na twarzy zaczerwienienia, uderzenia gorąca, problemy ze snem, rozdrażnienie, zmęczenie, senność. Te dolegliwości często utożsamiamy z jesienną aurą. Słuszne spostrzeżenia, jednak objawy te nie są bezpośrednim następstwem niesprzyjającej pogody, ale za wysokiego ciśnienia, które wywołuje.
O nadciśnieniu najczęściej pacjent dowiaduje się podczas badań na inne choroby, czyli przypadkiem. Aby uniknąć rozwoju tego schorzenia, powinno się regularnie ciśnienie mierzyć, lekarze podkreślają ponadto, że kontrola ciśnienia jest ważna nie tylko u osób w starszym wieku, ale też u dzieci. Pomiar wykonujemy z wykorzystaniem ciśnieniomierza.
Serce człowieka kurczy się ok. 60-80 razy na minutę. Kiedy krew zostaje wytłoczona z mięśnia sercowego do głównej tętnicy, następuje podwyższenie ciśnienia krwi. Odwrotnie jest, gdy serce się rozkurcza oraz wypełnia krwią. Ciśnienie więc składa się z dwóch wartości i mierzone jest w milimetrach słupka rtęci, czyli mmHg. Prawidłowe wynosi 120/80 mmHg i nie powinno przekraczać 139/89 mmHg. Jeżeli jednak jedna lub obie liczby są stale wyższe, mówimy o nadciśnieniu łagodnym (140-159/105 mmHg), umiarkowanym (160-179/106-115 mmHg) i ciężki (180/115 mmHg lub więcej).
Mierz ciśnienie, zrób to dla serca!
Nie zawsze podwyższone ciśnienie krwi jest odczuwalne lub utożsamiamy je z jesienną pogodą, zmęczeniem czy po prostu nie najlepszym samopoczuciem. Nadciśnienie nie tylko osłabia nasz organizm, nie pozwala nam wydajnie pracować i prawidłowo funkcjonować, ale również osłabia nasze serce. Szkodom, jakie wywołuje, można zapobiec tylko przez regularne kontrolowanie ciśnienia krwi, najlepiej w codziennych warunkach, w domu. Takie wyniki znacznie lepiej odzwierciedlają rzeczywisty stan Twojego zdrowia niż pomiar wykonany w gabinecie lekarskim.
Do pomiaru ciśnienia wykorzystujemy ciśnieniomierz. Nigdy nie wykonujemy go po posiłku, ponieważ wtedy będzie ono wyższe o ok. 10-15 mmHg, podobnie jak przy jednoczesnym prowadzeniu rozmowy. Należy również zwrócić uwagę, czy mierząc ciśnienie, rękaw ciśnieniomierza jest prawidłowo założony na ramię, a nogi są luźno rozstawione. Warto znaleźć ciśnieniomierz, który będzie szybki i komfortowy, a mankiet nie będzie uciskał ramienia.
Przykładem takich ciśnieniomierzy są Ciśnieniomierze Sanity z systemem szybkiego i delikatnego pomiaru od dołu.
Jesienią bądź aktywny!
Kiedy za oknem szaro, deszczowo i ponuro, tracimy motywację do jakiejkolwiek aktywności fizycznej, zmienia się również nasza dieta, prowadzimy bardziej pasywny styl życia. Nasze serce bardzo tego nie lubi. Niedostateczna ilość ruchu, nieodpowiednie nawyki żywieniowe, wygodny fotel zamiast godzinnego spaceru – organizm cierpi. Aby Twoje serce biło prawidłowo, jedz jesienią dużo surowych i gotowanych warzyw, częściej wybieraj ryby, dodawaj do potraw oliwę z oliwek, czosnek i ziarna zbóż. Ruszaj się tak często, jak jest to tylko możliwe. Samochód zamień na rower, spaceruj codziennie przynajmniej 30 minut, możesz chodzić na basen, jogę, fitness i każde inne zajęcia sportowe. Nie zapominaj o regularnych pomiarach ciśnienia. Ciśnieniomierz postaw w widocznym miejscu.
Serce nie bez powodu ma swoje święto jesienią. To wtedy cierpi ono najbardziej. Niech w tym roku ten dzień 30 września będzie dla Ciebie motywacją, aby wprowadzić zmiany w trosce o swoje zdrowie. Serce to symbol miłości, również miłości do samego siebie. A Ty, jak sobie ją okazujesz?