W Trosce o Twoje zdrowie – Poradnik Sanity
Cukrzyca to choroba charakteryzująca się hiperglikemią, która wynika z nieprawidłowego działania lub wydzielania insuliny. Ta zaś jest swoistym kluczem, potrzebnym do otwarcia komórek, dzięki czemu możliwy jest transport glukozy do ich wnętrza. Glukoza jest ważnym źródłem energii dla naszego organizmu.
RODZAJE CUKRZYCY
Polega na zniszczeniu komórek beta trzustki przez reakcję immunologiczną lub inny, nieustalony proces, co prowadzi do niedoboru insuliny i konieczności jej podawania w postaci zastrzyków bądź za pomocą pompy insulinowej.
Najczęściej związana z małą aktywnością fizyczną oraz otyłością. Prowadzi to do zaburzeń wydzielania insuliny przy towarzyszącej insulinooporności.
Nieprawidłowa glikemia na czczo, nieprawidłowa tolerancja glukozy lub cukrzyca stwierdzone podczas rutynowych badań w trakcie trwania ciąży. Związana jest ze zmianą wydzielania hormonów w czasie ciąży, które mają przeciwne działanie do insuliny, powodując hiperglikemię.
Związana z wszelkiego rodzaju defektami genetycznymi, a także innymi, znanymi procesami prowadzącymi do zaburzenia działania lub wydzielania insuliny przez trzustkę.
SPOSOBY LECZENIA
W zależności od typu cukrzycy stosuje się leki wspomagające wydzielanie insuliny przez trzustkę, leki zwiększające wrażliwość na insulinę, bądź po prostu insulinę. Równie istotna jest odpowiednia dieta, która przy bardzo łagodnym przebiegu choroby może okazać się wystarczającą formą terapii. Warto podkreślić również właściwą edukację pacjenta, a także dbałość o odpowiednią ilość wysiłku fizycznego, gdyż ułatwia to utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi.
Podstawowe pojęcia związane z cukrzycą
- Hipoglikemia
Hipoglikemia jest to stan, w którym poziom glukozy we krwi wynosi mniej niż 55 mg/dl (3,0 mmol). Mogą mu również towarzyszyć charakterystyczne objawy, takie jak szybka akcja serca, uczucie niepokoju, problemy z widzeniem, pocenie się, drżenie rąk, mrowienie wokół ust, zaburzenia koncentracji, uczucie głodu i zaburzenia zachowania. Osoba, która „ma hipoglikemię” może zachowywać się jakby była pod wpływem alkoholu, dlatego powinniśmy zawsze mieć to na uwadze, aby szybko zareagować. W przypadku takiego stanu należy osobie przytomnej natychmiast podać słodki, obfity w węglowodany napój lub „coś słodkiego”. Jeśli natomiast mamy do czynienia z osobą nieprzytomną należy niezwłocznie wezwać pomoc.
- Hiperglikemia
Hiperglikemia to stan, kiedy poziom glukozy we krwi wynosi powyżej 100 mg/dl (5,5 mmol). Jemu również towarzyszą pewne, określone objawy. Są nimi uczucie suchych ust i oczu, wzmożone pragnienie czy zaburzenia widzenia. Długotrwała i wysoka hiperglikemia może spowodować różnego rodzaju powikłania, dlatego kiedy poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki, należy podjąć odpowiednie działania w celu jego obniżenia i doprowadzenia do normy.
Jakie są pierwsze objawy cukrzycy?
Do podstawowych objawów cukrzycy zaliczamy wzmożone pragnienie, utratę masy ciała, ogólne zmęczenie i senność oraz częste oddawanie moczu. Ważne jest ich wczesne zauważenie i szybka reakcja, aby uniknąć zapadnięcia w śpiączkę hiperglikemiczną.