Każdy rodzic powinien poznać regułę 3×15, która jest bardzo istotna, gdy dziecko obleje się gorącym płynem lub ulegnie innemu wypadkowi, w efekcie którego dochodzi do oparzenia. Dzięki tej regule możemy zminimalizować skutki i cierpienie z tym związane.
Oparzenia są bardzo popularne szczególnie u dzieci w wieku 1-3 lat. Większość takich wypadków zdarza się w domu. Dziecko poznając świat, nieświadome zagrożenia, często sięga po różne przedmioty – również gorące. Każdy z nas słyszał o tym, albo był świadkiem, jak dziecko wylało na siebie gorącą herbatę czy zupę. Nie bez powodu rodzice odsuwają kubki z gorącą kawą w głąb blatu, czy szafki w kuchni. Przy takich wydarzeniach rodzice często są tuż obok.
Pierwsza pomoc w oparzeniach
Oparzenia najczęściej są skutkiem działania wysokiej temperatury, ale mogą być również spowodowane substancjami chemicznymi lub prądem. Rozległość oparzeń zależy od wysokości temperatury, środka oparzenia i czasu przez który ciało jest poddane działaniu źródła ciepła.
Pierwszymi krokami w pomocy przy tego typu urazach jest:
- usunięcie czynnika wywołującego oparzenie,
- zdjęcie odzieży lub biżuterii z miejsc oparzonych
- zahamowanie rozwoju rany oparzeniowej przez schładzanie zimną wodą.
Jeśli uszkodzenie termiczne obejmuje małą powierzchnię ciała, pojawia się konieczność wykorzystania reguły 3×15. Oznacza to, że należy rozpocząć ochładzanie rany oparzeniowej przez 15 minut, wodą w temperaturze 15°C, z odległości 15 centymetrów. Należy pamiętać, aby bezpośrednio nie polewać wodą uszkodzonej skóry, ale odrobinę powyżej, aby ta spływała na miejsce oparzenia.
W większości przypadków zastosowanie tej metody sprawia, że oparzone miejsce pozostaje wyłącznie zaczerwienione. Gdy oparzenie jest rozległe, schładzanie nie powinno trwać dłużej niż minutę, ponieważ istnieje ryzyko hipotermii.
Po zastosowaniu reguły 3×15 warto wykorzystać kompres żelowy, który szybko chłodzi i uśmierza ból w przypadku oparzeń pierwszego i drugiego stopnia. Kolejnymi krokami są zabezpieczenie rany jałowym opatrunkiem i ocena, czy poszkodowany się nie wychładza, co przy oparzeniach jest częstym zjawiskiem.
W przypadku pojawienia się pęcherzy, warto aby oparzone miejsce pokazać lekarzowi. Karetkę pogotowia należy wezwać w momencie, kiedy oparzenie jest bardzo rozległe, bądź dotyczy miejsc wrażliwych takich jak szyja, twarz lub oczy. W momencie kiedy czynnik drażniący obejmuje obręczowo jakąś część ciała np. nadgarstek, palec, bądź kostkę również potrzebna jest konsultacja lekarska, bo w takich wypadkach może dojść do martwicy tkanek i może mieć poważniejsze skutki.
Drodzy rodzice! Najlepszym lekarstwem jest profilaktyka i zapobieganie, dlatego warto wychodzić myślami w przód przewidując ewentualne możliwości wypadków. W przypadku oparzeń, warto również pamiętać, by w domowej apteczce były jałowe gaziki, bandaż do zabezpieczenia rany, termometr z funkcją pomiaru temperatury wody, którą będziemy polewać oparzoną skórę oraz kompres żelowy, który uśmierzy ból.
Jeśli jednak wydarzy się wypadek, nie traćmy głowy. Nie bójmy się udzielić pierwszej pomocy, a jeśli sytuacja tego wymaga skontaktujmy się z lekarzem.