Regularna kontrola stanu swojego zdrowia jest niezwykle istotna, ponieważ tylko ona dostarczy nam niezbędnych informacji na temat naszego organizmu oraz sprawności fizycznej. Coś, co w tym kontekście jest niezwykle istotne to przede wszystkim fakt, że coraz więcej badań jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, za pomocą specjalnych urządzeń znajdujących się w naszym domu. Nie musimy więc umawiać się na wizyty kontrolne do specjalistów i jeździć po różnego rodzaju placówkach medycznych.
Przykładem urządzenia, które już od wielu lat pozwala na codzienne kontrolowanie swojego stanu zdrowia jest ciśnieniomierz. Swoje zastosowanie znajduje on przede wszystkim u osób starszych, które pragną mieć bieżący wgląd w ciśnienie krwi w organizmie. W ostatnim czasie rosnącym zainteresowaniem cieszą się również pulsoksymetry. Ich rozbudowana funkcjonalność powoduje, że wiele osób chętnie z nich korzysta.
Pulsoksymetr – do czego służy?
Pulsoksymetry to niewielkie urządzenia służące do pomiaru saturacji krwi (nasycenia krwi tlenem). Badanie to jest konieczne do przeprowadzenia między innymi podczas zabiegów operacyjnych. W warunkach domowych badanie to jest znacznie prostsze i trwa zaledwie kilka sekund. Bardzo istotne jest, iż wykonuje się je w sposób nieinwazyjny, a zatem nie ma konieczności przeprowadzania nakłuć w celu pobrania krwi. Wszystko odbywa się za pośrednictwem specjalnych czujników, które mierzą stopień nasycenia krwi tlenem.
Jak wygląda i w jaki sposób działa urządzenie?
Pulsoksymetr to przyrząd wielkości kciuka. Zakłada się go na palec, a specjalny wyświetlacz dostarcza wszystkich niezbędnych informacji. Nowoczesne modele urządzeń posiadają kolorowy wyświetlacz, który umożliwia szybkie i wygodne odczytanie parametrów.
Pulsoksymetr mierzy stopień pochłaniania przez czerwone krwinki promieniowania o różnych długościach fal. Stopień pochłaniania fal przez hemoglobinę jest uzależniony od tego czy transportuje ona tlen, czy jest go pozbawiona. Na podstawie różnic w pochłanianiu emitowanego promieniowania przez hemoglobinę, pulsoksymetr oblicza stopień nasycenia krwi tlenem. Wynik podawany jest w procentach.
Rodzaje pulsoksymetrów
Pulsoksymetry są dostępne w dwóch podstawowych wariantach – napalcowe oraz stacjonarne. Urządzenia napalcowe mogą być wykorzystywane powszechnie, w domu każdego z nas. Odznaczają się prostą i intuicyjną obsługą, dzięki czemu nawet osoby starsze nie powinny mieć problemów z codziennym użytkowaniem urządzeń. Zakłada się je na palec, a wynik wyświetla się na ekranie w zaledwie kilka sekund. Badanie może być prowadzone wszędzie – w domu, pracy oraz podróży.
Innym rodzajem pulsoksymetru jest urządzenie stacjonarne. Sprzęt ten jest wykorzystywany przede wszystkim w domach opieki, szpitalach oraz innych placówkach medycznych. Dzięki rozbudowanym funkcjom akcesorium pozwala także na wykonywanie pomiarów ciśnienia czy też oddechu. Zdarza się, że w przypadku pulsoksymetrów stacjonarnych, specjalne czujniki zakłada się nie tylko na palec, ale również na płatek ucha. Zapewnia to jeszcze bardziej precyzyjne i wiarygodne wyniki.
Kto powinien zaopatrzyć się w pulsoksymetr
Mimo, iż parametry swojego zdrowia powinien regularnie kontrolować każdy z nas, to jednak istnieją osoby, które z pulsoksymetru powinny korzystać szczególnie często. Są to przede wszystkim pacjenci z chorobami układu oddechowego, chorobami układu sercowo-naczyniowego, a także z dolegliwościami nadciśnienia i cukrzycy. Korzystanie z pulsoksymetru może być zalecane także kobietom w ciąży, osobom pracującym na wysokościach, a także sportowcom.
W ostatnich miesiącach pulsoksymetr znalazł swoje zastosowanie także wśród osób zakażonych koronawirusem. Regularne pomiary pozwoliły na bieżące kontrolowanie swojego stanu zdrowia. Jak się bowiem okazuje wirus SARS-CoV-2 mógł doprowadzić do tak zwanej cichej hipoksji i dużo większych spustoszeń w organizmie.