Każdy z nas to zna. Ciepły letni wieczór, miłe spotkanie przy grillu w gronie znajomych oraz przyjaciół i nagle pojawiają się one – komary! Jak się okazuje, komary potrafią być nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne. Owady te, podobnie jak pozostałe insekty, przenoszą różnego rodzaju choroby i bakterie, które mogą być groźne także dla ludzi. Warto poznać sposoby, jak sobie z nimi radzić oraz sprawdzić produkty, które pomagają w walce z tego typu owadami. Dzięki temu możliwe będzie spędzenie urlopu bez charakterystycznych śladów na skórze po ugryzieniu komara.
Komary – najważniejsze informacje
Na całym świecie występuje ponad 3.000 gatunków komarów. W Polsce obserwuje się ich niespełna 50, z czego najpopularniejsze to komary pospolite oraz komary widliszki. Jak pokazują badania, większość osobników spotykanych w naszym kraju nie przenosi groźnych chorób, jednak w niektórych przypadkach możliwe jest, że spotkamy komary zarażone dirofilariozą lub malarią. Zaobserwować więc można, że w Polsce komary są przede wszystkim uciążliwymi insektami powodującymi swędzące ugryzienia. W przypadku osób uczulonych na ślinę komarów, ukąszenia mogą mieć bardziej dokuczliwe reakcje i większe obrzęki, jednak nie powinny być niebezpieczne dla życia.
Co w przypadku osób uczulonych na komary?
W większości przypadków ugryzienie komara wiąże się z delikatnym bólem oraz zaczerwienieniem skóry. Poważniejsze objawy mogą jednak pojawić się u osób uczulonych. W tym przypadku zdarza się, że ludzie borykają się z bąblami niemal takimi samymi, jak przy oparzeniu pokrzywą, przewlekłym świądem, wypryskiem, a także grudkową wysypką. W skrajnych przypadkach, jeśli komar był zarażony jakąś chorobą, może u człowieka dojść do nudności, bólu głowy oraz wymiotów. Zdecydowanie rzadszą reakcją na ugryzienie komara jest wstrząs anafilaktyczny.
Dlaczego komary mogą być niebezpieczne?
Tak jak zostało to już wspomniane, większość gatunków komarów występujących w Polsce nie są niebezpieczne, a jedynie uciążliwe. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie tego typu owady mogą przenosić groźne choroby. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o malarii, na którą rocznie na całym świecie choruje nawet 220 mln. osób. W Polsce malaria nie występuje. Chorują na nią przede wszystkim osoby wracające z zagranicy. Inną chorobą przenoszoną przez komary jest denga. Występuje ona w głównej mierze w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Afryce. Rocznie choruje na nią od 50 do nawet 390 mln. osób.
Mówiąc o chorobach przenoszonych przez komary nie można zapominać o dolegliwości znanej jako żółta febra. Choroba ta jest przenoszona przede wszystkim przez komary egipskie. Coś co jest niezwykle istotne to przede wszystkim fakt, że przeciwko febrze można się zaszczepić. W takim przypadku uodpornienie będzie trwało ok. 10 lat.
Jak zabezpieczyć się przed komarami?
Komary dają się we znaki szczególnie wieczorami. Włączony telewizor czy zapalona lamka skutecznie przyciągają tego typu owady. Można się przed nimi zabezpieczyć stosując różnego rodzaju środki. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim specjalne siatki oraz moskitiery montowane w oknach i drzwiach. Akcesoria tego typu pomogą w zabezpieczeniu swojego domu przed komarami i innymi owadami.
Wybierając się na piknik do lasu lub nad jezioro warto zaopatrzyć się w specjalny spray odstraszający. Będzie on skutecznym rozwiązaniem nie tylko na komary, ale również na kleszcze. Wystarczy spryskać preparatem każdą nieosłoniętą część ciała, jak na przykład szyję, ręce oraz nogi. Naniesienie preparatu na skórę spowoduje, że przez kilka godzin będziemy w odpowiedni sposób chronieni przed insektami.
Można również postawić na naturalne i domowe produkty odstraszające komary. Należą do nich między innymi koper włoski, bazylia, mięta pieprzowa, tymianek pospolity czy też lawenda wąskolistna. Uzyskane z nich produkty i napary pomogą skutecznie odstraszyć nie tylko komary, ale również inne owady, takie jak muchy oraz meszki.
W Polsce występują także inne insekty, którym warto poświęcić osobny wątek. Wspomnieć należy przede wszystkim o wszach, które podobnie jak komary, potrafią być nie tylko uciążliwe, ale i bardzo niebezpieczne.