fbpx

Koszyk jest pusty

Inhalatory i nebulizatory

Nebulizacja jest specjalną formą dobrze znanej od wieków na całym świecie inhalacji. W tej terapii lek w specjalnym urządzeniu zwanym nebulizatorem przekształcany jest z postaci ciekłej w mgiełkę. Następnie substancja czynna trafia bezpośrednio do dróg oddechowych, aby tam zostać przechwycona przez naczynia włosowate. Współczesne aparaty do podawania leków w formie wziewnej nie wymagają koordynacji oddechu ze strony pacjenta. Mogą być zatem bez problemów stosowane w przypadku osób w ostrym stanie, czy też u najmniejszych dzieci w wieku niemowlęcym.

Nasze inhalatory oraz nebulizatory przeznaczone są zarówno dla osób dorosłych jak też dla dzieci, można je z pożytkiem wykorzystywać przy profilaktyce jak też zaawansowanej terapii. Bardzo dobre inhalatory i nebulizatory, które mamy przyjemność Państwu zaprezentować dedykowane są zarówno do inhalacji górnych jak też dolnych dróg oddechowych. Nasze inhalatory pozwolą w prosty i bezpieczny sposób dostarczyć lekarstwo prosto do źródła stanu chorobowego.

Inhalatory oraz nebulizatory dostępne online:

Widok wszystkich 12 produktów

Widok: 42 / 84 / Wszystkie

Czym jest inhalacja?

Inhalacja to jedna z najstarszych i skutecznych metod leczenia górnych i dolnych dróg oddechowych. Jest to wziewanie, czyli wdychanie roztworu leku lub soli fizjologicznej w postaci „zimnej mgiełki”. To niezastąpiony zabieg przy leczeniu przeziębień, kataru, zapalenia zatok lub oskrzeli. Korzystają z niego również alergicy i astmatycy, którzy ze względu na potrzebę stosowania specjalistycznych leków potrzebują odpowiedniego i profesjonalnego inhalatora.

Inhalator elektryczny/nebulizator to urządzenie, które będzie przydatne w każdym domu, zarówno dla dorosłych i dla dzieci. Każdy rodzic, prędzej czy później, będzie musiał wybrać właściwe urządzenie do inhalacji, ponieważ to właśnie od jakości kupionego przez nas inhalatora zależeć będzie skuteczność leczenia, a więc zdrowie naszych dzieci.

Rodzaje inhalatorów i nebulizatorów

Wyróżniamy między innymi:

  • inhalatory kompresorowe – są to najbardziej popularne inhalatory podłączane od prądu, stąd też często nazywane są inhalatorami elektrycznymi,
  • inhalatory siateczkowe – zwane również inhalatorami membranowymi lub meshowymi – są to bezgłośne inhalatory, najczęściej na baterie lub z wbudowanym akumulatorem ładowanym przez USB,
  • inhalatory proszkowe – inhalatory manualne, najczęściej dedykowane do podawania konkretnego leku jak np. Ventolin.

Jak wybrać odpowiedni inhalator elektryczny?

Dobre efekty działania i szybkość kuracji zależy od dostosowania parametrów medycznych i specyfikacji inhalatora do naszych potrzeb. I tu nie można kierować się tylko ceną inhalatora, bo narażamy się na ryzyko, że lek nie dostanie się tam, gdzie trzeba i nie w takiej dawce, jak należy.

Najlepszym rozwiązaniem jest inhalator z nebulizatorem. Nebulizator jest najważniejszą częścią inhalatora, w której płyn rozbijany jest na malutkie drobinki, które inhalujemy w formie „zimnej mgiełki” (aerozolu). Następnie cząsteczki leku lub innego roztworu w takiej postaci dostają się do naszych dróg oddechowych.

Jeden z najważniejszych parametrów, na jaki należy zwrócić uwagę to MMAD, czyli parametr wyrażany w jednostce μm, w którym podawana jest wielkość cząsteczek w wytwarzanym przez inhalator aerozolu:

  • małe cząsteczki wielkości 3 do 1 µm – terapia dolnych dróg oddechowych (płuca i pęcherzyki płucne),
  • średniej wielkości od 6 do 4 µm – terapia środkowych partii dróg oddechowych (tchawicy, oskrzeli),
  • większe o wielkości powyżej 7 µm – terapia górnych dróg oddechowych (zatok, krtani, gardła).

Przygotowanie inhalatora do pracy i regularna konserwacja

Przed rozpoczęciem użytkowania inhalatora należy obowiązkowo zapoznać się z jego instrukcją obsługi. Większość dostępnych modeli ma dość intuicyjne działanie, ale w przypadku zabiegów leczniczych, jak inhalacja, należy zachować szczególną ostrożność i zadbać o każdy szczegół, by terapia była skuteczna, a inhalator działał prawidłowo. Przed pierwszym użyciem należy umyć wszystkie jego elementy zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta. W trakcie użytkowania inhalator musi stać na stabilnym i równym podłożu. Wszystkie elementy muszą być zamontowane zgodnie z załączoną do inhalatora instrukcją. Szczególną uwagę zwrócić trzeba na przygotowanie odpowiedniej dawki roztworu, którego będziemy używać.

Po każdym użyciu inhalator należy rozmontować i umyć komorę nebulizacyjną oraz wszystkie elementy ustnika lub maskę letnią wodą bez środków chemicznych, które mogłyby pozostać na elementach, a następnie dokładnie wysuszyć.

Nebulizatory o czym warto pamiętać?

Nie można zapomnieć o regularnej wymianie filtrów, w zależności od częstotliwości użytkowania, co około 2, 3 miesiące oraz wymianie plastikowych części komory nebulizacyjnej zgodnie z zaleceniami w instrukcji obsługi.

Inhalatory są odpowiednie do stosowania przez osoby w każdym wieku. Te przeznaczone szczególnie dla dzieci (np. inhalator DLA DZIECI) mają zazwyczaj kolorową obudowę i czasem nieco cichsze działanie. Z powodzeniem można u dzieci stosować również uniwersalne inhalatory, które wyposażone są w odpowiednie końcówki i maseczkę dla dziecka. U dzieci należy zwrócić szczególną uwagę na pozycję przy inhalacji. Dziecko powinno siedzieć prosto (nie zgarbione i skrzywione na bok) i patrzeć przed siebie by mgiełka swobodnie mogła dostać się do dróg oddechowych i punktów chorobowych.

Jaki inhalator na zatoki?

Zastosowanie inhalatorów elektrycznych jest bardzo szerokie. W przypadku podawania w ten sposób leków niezbędna jest konsultacja z lekarzem i ścisłe trzymanie się zaleconych dawek. Inhalatory służą też do inhalowania dróg oddechowych roztworem soli fizjologicznej, dostępnym bez recepty, w celach profilaktycznych lub leczniczych. Inhalacje 2- 3 razy na dobę to bardzo dobra metoda zwalczania takich schorzeń jak zatkane zatoki, katar, i kaszel. Dzięki takiemu zabiegowi nawilżymy nasze drogi oddechowe i rozrzedzimy wydzielinę, którą potem duża łatwiej wykrztusić lub odciągnąć. Dość szybko odzyskujemy komfort oddychania i zmniejszamy ból, co przynosi znaczną ulgę.

Warto też oczyścić drogi oddechowe po powrocie do domu wtedy kiedy przebywaliśmy na powietrzu w czasie pylenia lub smogu.