Powszechnie przyjęło się, że powinien się znaleźć w każdej domowej apteczce, zwłaszcza u osób z chorobami układu krążenia. Korzystają z niego nie tylko seniorzy, ale i rodzice czy dzieci. Na rynku jest dostępnych mnóstwo modeli, więc nic dziwnego, że wiele osób zadaje sobie pytanie: jaki ciśnieniomierz wybrać?
Jak prawidłowo używać ciśnieniomierz?
Zanim przedstawiamy różnice między dostępnymi aparatami, chcemy przypomnieć prawidłowy sposób pomiaru. Bez zachowania pewnych norm można przypuszczać, że wynik będzie zafałszowany.
Ciśnienie mierzy się w pozycji siedzącej, najlepiej po kilku minutach odpoczynku. Należy się nie ruszać i nie rozmawiać z domownikami. W przypadku aparatu nadgarstkowego, trzeba umieścić mankiet półtora centymetra od dłoni skierowanej ku górze. Warto zaznaczyć, że ten model może nie zawsze pokazywać faktyczne wyniki. Zdaniem producenta ma to związek z zaburzeniami krążenia w kończynach. Tradycyjny ciśnieniomierz natomiast – z mankietem – wymaga odsłonięcia ramienia. Należy pamiętać, że mankiet nie może ani być zbyt mocno zaciśnięty na ręce, ani zbyt luźno, ponieważ może wpłynąć to na wynik pomiarów.
Aparat do mierzenia ciśnienia dla dzieci
W naszym sklepie można znaleźć atestowane i certyfikowane wyroby medyczne konkretnej marki, które stworzono z myślą zarówno o osobach dorosłych, jak i o najmłodszych pacjentach. Ciśnieniomierz dla dzieci różni się od modelu dla starszych tym, że pomiar uwzględnia inne normy ciśnienia tętniczego u kilkulatków. Mankiety naramienne są dostosowane do małego obwodu rączki. Jeśli mimo dopasowania wciąż będą wydawać się za luźne, producent dopuszcza możliwość ręcznego dopompowania. Aparat jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Zapamiętuje 200 pomiarów. Warto dodać, że ciśnieniomierz przypomina swoim kształtem zwierzątko, po to, by dziecko nie miało złych skojarzeń z procesem mierzenia. Do wybranych modeli dołączony jest markowy plecak z wizerunkiem pandy. To dodatkowo może uatrakcyjnić kontrolowanie ciśnienia najmłodszym.
Ciśnienie seniora pod kontrolą
Z myślą o najstarszych członkach rodziny stworzono ciśnieniomierze, których obsługa nie wymaga wsparcia drugiej osoby. Odczytywanie wyników ułatwia duży wyświetlacz. Co ważne, aparat zapamiętuje ostatnich 60 pomiarów. Ciśnienie mierzone jest od dołu, co zwiększa komfort babci lub dziadka. Ponadto, według producenta taka metoda pozwala na otrzymanie dokładniejszego wyniku. Archiwizowanie danych i torba dołączona do produktu ułatwią osobie starszej przedstawienie pomiarów podczas kontroli u lekarza. Spisywanie ich na kartkę lub do zeszytu nie będzie już koniecznością.
Na co zwrócić uwagę, wybierając model?
Ciśnieniomierze elektroniczne dostępne w naszej ofercie różnią się między sobą. Poszczególne produkty mają inne parametry pamięci – występują różnice w liczbie osób, których pomiary są zapamiętane przez określony w instrukcji czas. Wybór modelu ciśnieniomierza zależy więc od typu i tego, ilu domowników będzie monitorować swoje zdrowie. Znaczenie ma też wiek pacjenta – inny aparat wyprodukowano z myślą o dzieciach, inny powinien sprawdzić się w przypadku seniorów.
Warto pamiętać, że samo używanie ciśnieniomierza nie może zastąpić konsultacji lekarskiej w zakresie zdrowego trybu życia. Wahania i rozbieżności w wynikach oraz podejrzenie arytmii wykrywanej przez niektóre modele powinny zostać jak najszybciej skonsultowane z kardiologiem lub lekarzem prowadzącym.