fbpx

Koszyk jest pusty

Home / Poradnik / Inhalacje na katar, kaszel i przeziębienie. Jak prawidłowo wykonać? Sposoby domowe i profesjonalne.

Inhalacje na katar, kaszel i przeziębienie. Jak prawidłowo wykonać? Sposoby domowe i profesjonalne.

Inhalacje to bardzo popularny i skuteczny w działaniu sposób na walkę z katarem. Prawidłowo wykonana inhalacja pomaga odetkać zatkany nos, pozbyć się utrudniającej oddychanie wydzieliny i przynosi ulgę nawet przy silnym bólu zatok. Inhalacje można stosować zarówno do podawania konkretnych leków np. sterydów przy zapaleniu krtani, jak i soli fizjologicznej lub olejków eterycznych na zwykły katar w przebiegu przeziębienia.

Domowe sposoby na inhalację

Inhalacje skutecznie walczące z nieżytem nosa można wykonać domowym sposobem, beż użycia dodatkowego sprzętu. Będzie ci do tego potrzebna miska z gorącą wodą i czysty ręcznik oraz wybrane w aptece zioła lub olejki eteryczne. Zioła lub kilka kropel olejku zalewamy wrzątkiem, przykrywamy głowę ręcznikiem i pochylamy się nad miską. Wdychamy powstałe opary przez kilka minut, uważając oczywiście, by nie podrażnić sobie śluzówek zbyt gorącą parą. Staramy się oddychać tylko nosem. Ręcznik trzymamy w taki sposób, by para wodna nie uciekała. Ta metoda, stosowana jeszcze przez nasze babcie, w szybki sposób ułatwi ci oddychanie i rozrzedzi wydzielinę zalegającą w nosie, przynosząc ulgę. Inhalację należy powtarzać do 3 razy dziennie przez kilka dni.

Inhalacja na katar: co stosować?

Przy ogólnym przeziębieniu do inhalacji wskazany jest olejek tymiankowy lub eukaliptusowy. Olejek tymiankowy zalecany jest przy katarze i uporczywym kaszlu. Pomaga również leczyć zapalenie migdałków i zatkane zatoki. Nie powinny stosować go kobiety w ciąży i osoby cierpiące na nadciśnienie. Olejek eukaliptusowy ma właściwości bakteriobójcze i antywirusowe. Oprócz udrożnienia kanałów nosowych wspomoże więc też ogólną walkę organizmu z infekcją. Wykazuje również właściwości przeciwgorączkowe. Świetnym uzupełnieniem działania tego olejku jest olejek sosnowy. Działa on wykrztuśnie, ułatwia oddychanie i udrażnia górne drogi oddechowe.

Do inhalacji na katar można stosować również Amol, który w składzie ma wiele ziół i olejków, lub preparat Olbas Oil. Z ziół najlepiej wybrać rumianek, majeranek, tymianek lub szałwię lekarską i zaparzyć je zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W przypadku stosowania gotowych mieszanek leczniczych ziół i olejków należy sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na któryś z licznych składników.

Parówki nad miską oparte na ziołach i olejkach eterycznych nie są zalecane u małych dzieci, gdyż istnieje ryzyko oparzenia dróg oddechowych, a działanie olejków może być dla nich zbyt drażniące.

Inhalacje na katar z soli

Ten zwykły składnik obecny w każdej kuchni, pomoże wykonać nam leczniczy roztwór, który przygotowuje się podobnie do inhalacji i z użyciem olejków eterycznych. Do miski z gorącą wodą wsyp łyżkę soli, wymieszaj i rób inhalację przez ok. 10 minut, przykrywając głowę ręcznikiem. Należy pamiętać, by nie przesadzić z ilością soli wsypanej do miski, by nie podrażnić śluzówki. W celu skutecznego rozrzedzenia wydzieliny w górnych drogach oddechowych inhalację z soli należy wykonywać 2 razy dziennie.

Przy wykonywaniu domowych inhalacji na katar należy zachować umiar. Nie wykonuj ich więcej niż 3 razy na dobę. Jeśli z trudem znosisz wdychanie gorącej pary, nie trzymaj ręcznika szczelnie nad miską. Szczególną uwagę zwróć też na dawkowanie olejków eterycznych i nie przesadzaj z ich ilością, chcąc uzyskać szybsze działanie parówki. Po wykonaniu inhalacji nie narażaj rozgrzanej głowy na przewianie i niskie temperatury.

Inhalacja na katar dla dzieci

W przypadku inhalacji na katar dla małych dzieci najlepiej zdać się dobry sprzęt od nebulizacji, jak profesjonalne inhalatory oferowane przez markę Sanity. Nebulizacja to nowoczesna forma inhalacji, zmieniająca podawany preparat w zimną mgiełkę, a nie parę. Umożliwia to szybkie podanie odpowiednio rozdrobnionej substancji i szybsze działanie. Rozbite cząsteczki w łatwy sposób docierają bowiem do płuc i oskrzeli.

Często występujący u dzieci katar wirusowy można złagodzić i skrócić inhalacjami z soli fizjologicznej. Inhalacje na katar solą można przeprowadzić przy użyciu wszechstronnego inhalatora Simple marki Sanity, który jest łatwym w użytkowaniu i uniwersalnym rozwiązaniem dla całej rodziny.

Z myślą szczególnie o małych dzieciach powstały inhalator DLA DZIECI oraz inhalator Baby Sanity, który ułatwi korzystanie z urządzenia, dzięki przyjaznemu dla dzieci kształtowi króliczka. W zestawie znajdziesz zarówno końcówki odpowiednie dla dzieci i dorosłych, jak i smoczek i maskę dla dzieci.

 

Zobacz także artykuł autora bloga Pomeskuozdrowiu o Naszych inhalatorach.