Już od początkowych lat naszego życia byliśmy przestrzegani przed kleszczami. Do lasu zakładaliśmy odzież z długimi rękawami, a po powrocie do domu dokładnie sprawdzaliśmy nasze ciało, czy aby nie wtargnął na nie jakikolwiek pasożyt. Kleszcze to wyjątkowo niebezpieczne stworzenia. Mimo iż nie posiadają jadu czy trucizny, to jednak w ich ślinie znajduje się wiele bakterii, które dla człowieka lub zwierząt mogą być nawet zabójcze.
Gdzie wbijają się kleszcze?
Jak wynika z obserwacji, kleszcze na ciele człowieka mają kilka obszarów, w które szczególnie często się wbijają . Należą do nich w głównej mierze pachwiny, pośladki, pachy czy też głowa. To właśnie te miejsca należy w sposób szczególny skontrolować po powrocie z lasu.
Jakie choroby przenoszą kleszcze?
Jedną z najczęstszych, a za razem najniebezpieczniejszych chorób roznoszonych przez kleszcze, jest borelioza. Na początku jej objawy są zbliżone do grypy, przez co są często bagatelizowane i łagodzone za pomocą popularnych spotykanych leków i syropów. W późniejszej fazie choroby może dojść nawet do drętwienia kończyn, porażenia nerwów czy też zapalenia opon mózgowych. Inną chorobą, wywoływaną przez kleszcze, jest bartoneloza. Może ona powodować stany zapalne węzłów chłonnych, błony śluzowej lub oczu.
Jak się zabezpieczyć przed kleszczami?
Istnieje co najmniej kilka sposobów zabezpieczania się przed kleszczami. Najczęściej spotykane są spraye, których zapach odstrasza pasożyty, choć dla ludzi jest on przyjemny i nieszkodliwy. Ważną informacją jest fakt, że tego typu preparaty działają również na komary.