fbpx
Home / Dowiedz się więcej / Inhalacja i nebulizacja / INHALACJA I NEBULIZACJA

INHALACJA I NEBULIZACJA

W Trosce o Twoje zdrowie – Poradnik Sanity

Czym różni się inhalacja od nebulizacji?

Inhalacja to czynność polegająca na wdychaniu par wrzących roztworów leków lub aerozoli. Natomiast nebulizacja to zabieg medyczny wykorzystujący urządzenie nazywane nebulizatorem, dzięki któremu do dróg oddechowych podawana jest mgiełka zawierająca odpowiedniej wielkości kropelki rozpylanych leków. Podczas nebulizacji stosuje się leki przeciwzapalne, antybiotyki oraz leki ułatwiające wykrztuszanie. Rozpylanie leku za pomocą nebulizatora możliwe jest dzięki wykorzystaniu sprężonego powietrza lub sprężonego tlenu.

Zastosowanie powyższych sposobów leczenia

Najczęstszymi jednostkami chorobowymi, które podczas leczenia wymagają wykorzystania inhalacji bądź nebulizacji są przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa oraz mukowiscydoza. Wspomniane wyżej metody leczenia znajdują również zastosowanie w profilaktyce przeziębień oraz wśród alergików.

Astma

Astma jest to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, której towarzyszą objawy takie jak duszność, uczucie ściskania w klatce piersiowej, kaszel oraz świszczący oddech. Występują one z różną częstotliwością i nasileniem. Związane są z mniej lub bardziej nasilonym utrudnieniem przepływu powietrza podczas wydechu. Za przyczynę tych dolegliwości uznaje się obrzęk błony śluzowej oskrzeli, powstające czopy śluzowe, skurcz mięśni gładkich oraz następującą z czasem przebudowę ściany oskrzeli. Chorobę tą dzielimy na alergiczną i niealergiczną. Do czynników mogących wywołać objawy astmy zaliczamy alergeny, zakażenia układu oddechowego, silne emocje, wysiłek fizyczny, zanieczyszczenie powietrza, leki oraz zmiany pogody.
Należy podkreślić istotę odpowiedniego leczenia wszelkiego rodzaju alergii, których objawy dotyczą dróg oddechowych. Brak podjęcia terapii w przypadku alergików może bowiem doprowadzić do trwałych zmian i przyczynić się do zachorowania na astmę.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to trwałe ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe, które często postępuje. Związane jest z nasiloną odpowiedzią zapalną dróg oddechowych na szkodliwe gazy i cząstki, a w szczególności na dym tytoniowy. To właśnie palenie papierosów jest głównym czynnikiem prowadzącym do wystąpienia tego schorzenia. Choroba ta wymaga ciągłego leczenia oraz unikania zakażeń układu oddechowego, gdyż mogą one znacznie pogorszyć stan pacjenta.

Dołącz do Strefy Rodzica Sanity.
Zapisz się na newsletter.
Call Now Button