Fast & Delicate System – na czym polega?
Ciśnieniomierz to urządzenie, które powinno niezawodnie i precyzyjnie wypełniać wyznaczoną mu funkcję. Z tego względu podczas zakupu należy zwrócić uwagę na kilka kryteriów, które pomogą zadecydować o tym, czy dany produkt trafi do naszego koszyka. Współczesny rynek to mnoga ilość ciśnieniomierzy od różnych producentów, które różnią się od siebie wieloma aspektami. W ich skład z pewnością wchodzi cena, stopień trudności w obsłudze, a także nowoczesne technologie, które nieustannie są wdrażane i udoskonalane przy produkcji kolejnych urządzeń do pomiaru ciśnienia. Jedną z nowatorskich technik jest system FDS, który stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań.
Czym jest ciśnieniomierz?
Współczesny świat jest równoznaczny z dostępem do coraz większej wiedzy z różnych dziedzin nauki, w tym branży medycznej. Sprawia to, że z roku na rok zwiększa się świadomość społeczeństwa na temat profilaktyki zdrowia.
Urządzenie służące do pomiaru ciśnienia zostało po raz pierwszy skonstruowane w 1896 roku przez włoskiego pediatrę Scipiona Riva-Rocciego. Ciśnieniomierz składał się z nadmuchiwanego mankietu połączonego z rurką wypełnioną rtęcią. Rozwiązanie to umożliwiało stosunkowo łatwe i bezbolesne pomiary wartości ciśnienia tętniczego oraz przyczyniło się w znacznym stopniu do rozwoju nauk dotyczących tego zagadnienia.
Współcześnie ciśnieniomierze to urządzenia medyczne, które każdy może mieć w swoim domu. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do pomiaru ciśnienia skurczowego oraz rozkurczowego. Przy ich pomocy można wykryć symptomy charakterystyczne dla wielu chorób, w tym przede wszystkim dla nadciśnienia tętniczego.
Korzystanie z ciśnieniomierzy jest niezwykle proste oraz możliwe w warunkach domowych. Jednak korzystając samodzielnie z tych urządzeń warto pamiętać, że pomiar ciśnienia krwi zależy od wielu czynników. Osoby niedoświadczone mogą popełnić błędy, które sprawią, że odczyt nie będzie miarodajny. Warto więc zaopatrzyć się w sprzęt, którego pomiar będzie jak najbardziej precyzyjny.
FDS, czyli ,,pomiar od dołu’’
Większość z nas kojarzy ciśnieniomierze z mankietem zakładanym na ramię, który pod wpływem pompowania uciska je, powodując odcięcie dopływu krwi. Zabieg ten zazwyczaj jest bolesny i nieprzyjemny dla pacjenta.
System FDS (ang. Fast & Delicate System) to nowoczesna metoda pomiaru ,,od dołu’’. Co to oznacza? Ciśnieniomierze wyposażone w tę funkcję wykonują pomiar już w czasie pompowania mankietu. Sprawia to, że pomiary wykonywane przez urządzenia wzbogacone o FDS system są o wiele szybsze, ponieważ wynik uzyskiwany jest po maksymalnym napełnieniu mankietu, a nie dopiero w momencie wypuszczenia powietrza przez zawór, tak jak w przypadku innych, bardziej tradycyjnych urządzeń. Pomiary dokonywane są jeszcze przed zniekształceniem naczyń krwionośnych, co wpływa na lepszy przepływ krwi oraz na dokładność pomiaru.
Dodatkowo urządzenia wzbogacone o system FDS umożliwiają optymalne dopasowanie ciśnienia w mankiecie. Dzięki temu ucisk ręki, towarzyszący pomiarom ciśnienia, jest praktycznie nieodczuwalny. Badanie wykonane takim rodzajem ciśnieniomierza jest zdecydowanie bardziej komfortowe dla pacjenta.
Jakie jeszcze korzyści wynikają z zakupu urządzeń wykorzystujących technologię FDS? Pomiary wykonywane przez ciśnieniomierz są dokładne, a sam pomiar przebiega całkowicie bezboleśnie. System ten wykorzystywany jest na przykład w ciśnieniomierzach marki Sanity, które mają też odpowiednie certyfikaty i atesty, świadczące o ich wysokiej jakości. Urządzenia te są proste w obsłudze, a także bardzo wygodne i poręczne. Wiele z urządzeń (jak np. Sanity AP 1216 Senior czy Smart Cardio) zasilane jest na baterie lub też przy użyciu kabla sieciowego oraz wyłączają się automatycznie, co pozwala na oszczędzenie energii.
Dlaczego warto korzystać z ciśnieniomierzy?
Zanim wyjaśnimy na czym dokładnie polega FSD i jakie są zalety stosowania urządzeń wzbogaconych o ten system, warto rozważyć korzyści płynące z regularnego pomiaru ciśnienia.
Monitorowanie ciśnienia krwi w domu jest użytecznym narzędziem do klinicznego postępowania z pacjentami z nadciśnieniem. Pomimo możliwości stwierdzenia, czy pacjent ma wartości prawidłowe czy nieprawidłowe, ze względu na brak danych dotyczących przyszłej śmiertelności/zachorowalności, domowe monitorowanie ciśnienia krwi nie może być stosowane do podjęcia decyzji, czy leczenie jest wskazane. Decyzja o leczeniu musi opierać się na wielokrotnych odczytach ciśnienia krwi w klinice.