W Trosce o Twoje zdrowie – Poradnik Sanity
Ciśnieniomierz powinien być przede wszystkim dokładny. To jedno z najważniejszych kryteriów, na jakie zwracamy uwagę podczas wyboru urządzenia. Do samokontroli ciśnienia krwi najlepiej używać aparatów możliwie jak najprostszych w obsłudze, a jednocześnie wyposażonych w inteligentne funkcje, jak np. wykrywanie arytmii. Na rynku dostępnych jest wiele modeli ciśnieniomierzy, podzielić je możemy na automatyczne oraz półautomatyczne. Są też aparaty nadgarstkowe i naramienne, a także coraz bardziej doceniane przez pacjentów ciśnieniomierze dokonujące pomiaru metodą „od dołu”.
Ciśnieniomierze automatyczne i półautomatyczne
Urządzenia można podzielić ze względu na udział pacjenta w badaniu. Półautomatyczne ciśnieniomierze nie są polecane do samodzielnego pomiaru. Konieczne jest założenie w odpowiedni sposób mankietu, a następnie samodzielnego jego napompowanie. Inaczej jest w przypadku ciśnieniomierzy automatycznych, nowocześniejszych modeli, nie wymagających aż tak dużego zaangażowania pacjenta. Mankiet należy owinąć wokół ramienia, a następnie przy pomocy jednego przycisku uruchomić urządzenie. Mankiet zostanie napompowany automatycznie, po czym wynik wyświetli się na ekranie. Jest to ciśnieniomierz, który z łatwością może obsłużyć jedna osoba. Będzie dobrym wyborem dla seniorów, ale też dla osób chorych na cukrzycę, z wrodzonymi i nabytymi wadami serca czy też dla sportowców i wszystkich, którzy chcą samodzielnie kontrolować swoje ciśnienie.
Nadgarstkowy czy naramienny?
Popularniejszym i częściej wybieranym modelem jest ciśnieniomierz naramienny. Jest on dokładniejszy od nadgarstkowego i tym samym wynik jest bardziej wiarygodny. Dokładność pomiaru odgrywa kluczową rolę przy wyborze urządzenia, dlatego ciśnieniomierze nadgarstkowe znacznie rzadziej spotykają się z zainteresowaniem pacjentów. Mogą okazać się odpowiednim rozwiązaniem np. w podróży ze względu na swoje niewielkie rozmiary. Do codziennego stosowania zdecydowanie lepiej sprawdzi się ciśnieniomierz naramienny.
Metodą „od dołu”
Najnowsze ciśnieniomierze dokonują pomiaru metodą „od dołu”. Charakteryzują się szybkością pomiaru już podczas napełniania mankietu. FDS System, czyli system szybkiego oraz optymalnego pomiaru, zapewnia również optymalne dopasowanie tak, aby wyeliminować ryzyko zbyt mocnego ucisku ręki. Badanie jest dzięki temu bardziej komfortowe, nie ma obaw przed ewentualnym bólem, który może wystąpić przy tradycyjnych ciśnieniomierzach, których rękaw za mocno będzie przylegał do ramienia. Warto więc zwrócić uwagę, czy urządzenie przez Ciebie wybrane, zostało wyposażone w FDS System, co na pewno wpłynie na komfort badania.
Pamięć wyników pomiaru
Już wiesz, że dobry ciśnieniomierz powinien być automatyczny, najlepiej naramienny i dokonujący pomiaru metodą „od dołu”. Chcąc regularnie kontrolować swoje wyniki, trzeba mieć możliwość ich porównania, a to wymaga prowadzenia dzienniczka. Alternatywą jest jednak ciśnieniomierz z pamięcią wyników pomiaru. To oznacza, że urządzenie zapamiętuje określoną liczbę wyników. Możesz dzięki temu znacznie lepiej kontrolować swoje ciśnienie i wpływ konkretnych czynników na wyniki. To w przypadku seniorów i osób z chorobami serca ma bardzo duży wpływ na jakość leczenia.
Rodzinny ciśnieniomierz
Z jednego urządzenia nierzadko korzysta kilka osób, co oznacza, że powinien charakteryzować się łatwością użytkowania, a także możliwością dopasowania mankietu do każdego obwodu ramienia. Najlepszym wyborem będzie ciśnieniomierz z mankietem o wymiarach 22 cm do ~32 cm, jednak istnieje też możliwość zakupu mankietu większego w rozmiarze XL o wymiarach 22-42 cm. Ponadto, jeżeli urządzenie posiada funkcję pamięci wyników pomiaru, dobrze będzie w takim przypadku, jeżeli wartości będą zapamiętywane np. dla dwóch osób. Dzięki temu kontrolować swoje ciśnienie będziesz mógł nie tylko Ty, ale też Twój mąż, Twoja żona, mama, tata i każda inna osoba korzystająca z urządzenia regularnie.
Duży wyświetlacz i łatwość obsługi
Ciśnieniomierz musi być łatwy w obsłudze, szczególnie jeżeli będzie z niego korzystała osoba starsza. Na wyświetlaczu powinny pojawić się oznaczenia poszczególnych przycisków, co pozwoli pacjentowi na jego intuicyjną obsługę. Wybieraj ciśnieniomierze z dużym wyświetlaczem, łatwiej jest z nich odczytać wynik. Bardzo dobrym wyborem będzie urządzenie wyposażone w wydajny akumulator umożliwiający wielogodzinną pracę bez konieczności ponownego ładowania. Na łatwość obsługi wpływa ponadto metoda pomiaru „od dołu”, wskaźnik zużycia baterii i wskaźnik zakłóceń pomiaru i ruchu ramienia.
Mobilny ciśnieniomierz naramienny
Nie bez znaczenia jest również wielkość urządzenia, szczególnie jeżeli nie chcesz się z nim rozstawać nawet podczas wakacyjnych wyjazdów. Ważna jest dla Ciebie dokładność pomiaru, dlatego nie chciałbyś rezygnować z ciśnieniomierza naramiennego na rzecz nadgarstkowego. Zdecydować się możesz na mniejszy model, lżejszy i bardziej poręczny, zwracając przy tym uwagę, czy posiada też wyżej wymienione już funkcje, jak pomiar „od dołu”, pamięć wyników pomiaru i czytelny wyświetlacz. Bardzo dobrze sprawdzi się podczas wizyty u lekarza. Możesz go ze sobą zabrać na kontrolną wizytę, jest lekki, poręczny, a w zestawie z niektórymi modelami również wyposażony dodatkowo w etui na całe wyposażenie.
Koniecznie sprawdź, czy ciśnieniomierz został przetestowany klinicznie, a klasyfikacja wyników pomiaru ciśnienia jest zgodna ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia WHO. Dużym atutem urządzenia jest też długa gwarancja producenta. Powinna obejmować przynajmniej 2-3 lata. Idealnym ciśnieniomierzem będzie urządzenie automatyczne, dokonujące pomiaru „od dołu”, z dużym i czytelnym wyświetlaczem, łatwością obsługi oraz pamięcią wyników pomiaru. Zanim zdecydujesz się na ostateczny zakup ciśnieniomierza dla siebie lub bliskiej Ci osoby, sprawdź, czy spełnia wszystkie te wymagania.