fbpx

Koszyk jest pusty

Home / Poradnik / Domowa apteczka – jakie urządzenia powinna zawierać?

Domowa apteczka – jakie urządzenia powinna zawierać?

domowa-apteczka

Zapewne każdy z nas spotkał się już ze stwierdzeniem mówiącym, że 9 na 10 wypadków zdarza się w domu. Mimo, że jest to tylko statystyka i nie zawsze znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, to jednak prawdą jest, iż w każdym domu oraz mieszkaniu powinna się znajdować odpowiednio wyposażona apteczka. Skaleczenie ostrym nożem czy też gorączka – to tylko przykład wypadków oraz dolegliwości, z jakimi możemy mieć styczność w swoim miejscu zamieszkania. Warto więc wyposażyć się akcesoria, które będą niezbędne podczas nagłych zdarzeń w domu.

Najważniejsze akcesoria w domowej apteczce

Jednymi w najważniejszych akcesoriów, jakie powinny znaleźć się w każdej apteczce są lekarstwa. W zależności od tego, z jakimi dolegliwościami się zmagamy, należy zadbać o to, by w niej zawsze znalazły swoje miejsce najważniejsze leki oraz witaminy. Dzięki temu możliwe będzie odpowiednie zadbanie o swoje zdrowie bez konieczności nagłego kierowania się do apteki. Jeśli mowa o lekach, bardzo ważne jest, aby wśród nich znalazły się również tabletki przeciwbólowe. Ból zęba, głowy czy brzucha może przyjść niespodziewanie i dokuczać nawet przez kilka godzin. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby tabletki pozwalające uporać się z tymi dolegliwościami mieć zawsze pod ręką.

Jakie urządzenia umieścić w domowej apteczce?

W domowej apteczce powinno się znaleźć miejsce nie tylko na najpotrzebniejsze lekarstwa oraz tabletki, ale również na specjalistyczne urządzenia i akcesoria. Umożliwią one właściwe skontrolowanie stanu naszego zdrowia oraz podjęcie odpowiednich działań poprawiających samopoczucie. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o termometrze. W ostatnim czasie coraz popularniejsze są termometry bezdotykowe, które precyzyjny wynik pomiaru dostarczają w zaledwie kilka sekund. Tego typu akcesoria są niewielkich rozmiarów, co powoduje, że z pewnością znajdą swoje miejsce w każdej apteczce. Oczywiście zawsze można się zdecydować na akcesoria jeszcze mniejsze (elektroniczne), jednak w ich przypadku, pomiar zajmuje nieco więcej czasu. Istotne jest, aby jeśli to możliwe, nie używać termometrów rtęciowych. Zawarta w nich substancja jest szkodliwa dla zdrowia, dlatego produkty te są stopniowo wycofywane ze sprzedaży.

Poza termometrem, każda domowa apteczka powinna również posiadać ciśnieniomierz. Umożliwia on wygodny i szybki pomiar ciśnienia krwi. Urządzenie to jest niezbędna zwłaszcza dla osób starszych zmagających się z nadciśnieniem. Możliwość bieżącego kontrolowania ciśnienia krwi pozwoli na podjęcie odpowiednich kroków zmierzających do obniżenia ciśnienia do odpowiednich wartości.

W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się pulsoksymetry. Są to bardzo małe urządzenia wielkości kciuka, jednak umożliwiają pomiar bardzo ważnego parametru, jakim jest poziom nasycenia krwi tlenem (saturacja). Akcesorium tego typu powinno być obowiązkowym wyposażeniem apteczki osób zmagających się z dolegliwościami układu oddechowego lub na przykład z anemią.

Specjalistyczne urządzenia w domowej apteczce

Domowa apteczka to również miejsce na przechowywanie znacznie bardziej specjalistycznych sprzętów medycznych. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o inhalatorach. Akcesoria tego typu są niezbędne zwłaszcza u osób zmagających się z astmą lub też z innymi chorobami dróg oddechowych. W zależności od wybranego wariantu, niektóre modele inhalatorów są przeznaczone również dla osób zdrowych. W takim przypadku urządzenie może być wykorzystane do codziennej profilaktyki zdrowych płuc oraz do nawilżania i łagodzenia podrażnionego gardła i śluzówki.

Oprócz wcześniej wspomnianych sprzętów i akcesoriów, każda domowa apteczka powinna posiadać również plastry, bandaże, wodę utlenioną, nożyczki oraz krople do oczu. Tylko dzięki temu wszyscy członkowie rodziny będą w odpowiedni sposób zabezpieczeni na wypadek niebezpiecznego zdarzenia w domu. Warto więc zadbać o bieżące kontrolowanie zawartości domowej apteczki i w razie potrzeby uzupełniać wszelkie braki w artykułach pierwszej pomocy.