W Trosce o Twoje zdrowie – Poradnik Sanity
Jesienna aura i zimowy klimat mają nie najlepszy wpływ na zdrowie Twojej rodziny? Odczuwacie to wszyscy: kaszel, gorączka oraz ból gardła, niestety często z małej chmury duży deszcz i przeziębienie rodzi poważną chorobę. A wiosną Twój syn chodzi przez cały czas z zaczerwienionymi oczami i nie rusza się z domu przez co najmniej dwóch paczek chusteczek higienicznych? Złośliwa alergia uprzykrza mu życie! Wiesz, iż we wszystkich tych sytuacjach pomoże inhalator, nie wiesz jednak, który pomoże najbardziej, będzie najskuteczniejszy, najwygodniejszy oraz najpraktyczniejszy.
Inhalatory to już nie tylko proste urządzenia, które dzięki podaniu roztworu soli fizjologicznej wspomagało nawilżanie błony śluzowej i przynosiło ulgę przy jesiennych problemach i alergiach. Nowoczesne inhalatory mają znacznie szersze zastosowanie. Przeznaczone są do podawania leków wziewnych w postaci ciekłej jako forma terapii leczniczej przy chorobach górnych i dolnych dróg oddechowych, jak również w celach profilaktycznych. To spowodowało, że wybór inhalatorów jest większy, co może budzić zakłopotanie. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Jaki inhalator wybrać: pneumatyczny, ultradźwiękowy, kompresorowy czy siateczkowy?
Nie każdy inhalator jest przystosowany do podawania każdego rodzaju leków. Z tego powodu przed zakupem, odpowiedz sobie na pytania, do czego jest mi inhalator potrzebny, kto ma z niego korzystać oraz w jakich okolicznościach przyda mi się najbardziej. Może posłużyć Ci tylko do jesiennych inhalacji profilaktycznych, ale też do podawania leków dziecku przy chorobach dróg oddechowych czy astmie, leczenia alergii, a także jako pomoc w chorobie dla całej rodziny. Co możesz wybrać?
Inhalatory pneumatyczne, nazywane inaczej tłokowymi rozbijają płyn na mikroskopijne cząsteczki z wykorzystaniem sprężonego powietrza. Podczas inhalacji są one „rozpylane” w postaci mgiełki. Z każdym kolejnym wdechem lecznicza substancja coraz głębiej przenika do dolnych dróg oddechowych. Są przeznaczone do wszystkich leków, bez ograniczeń wiekowych, dlatego często wybierane są jako inhalatory dla całej rodziny.
Inhalatory ultradźwiękowe działają na zasadzie wytwarzania aerozoli leczniczych z wykorzystaniem fal dźwiękowych, są przy tym bardzo ciche. Nie można ich jednak stosować do wszystkich rodzajów leków, tj. antybiotyki i sterydy. Nie są przeznaczone również dla niemowląt.
Najczęściej wybieranymi są inhalatory kompresorowe. Cechują się łatwością obsługi, uniwersalnością i wszechstronnością. Przystosowane są do podawania większości leków, często również tych, których nie zaaplikujesz inhalatorem ultradźwiękowym. Nie należy ich stosować przy substancjach oleistych, przy których sprawdzi się tylko niewiele urządzeń, w tym m.in. inhalator Sanity PRO. To bardzo dobry wybór dla dzieci i całej rodziny.
Coraz większą popularność zyskują inhalatory siateczkowe, które przeciskają roztwór przez drgającą membranę z częstotliwością 100-115 (200) kHz. Przeznaczone są do leków na bazie wody, bardzo cicho pracują, są niezwykle higieniczne, mają niewielkie rozmiary i dodatkowo wyposażone są w funkcję odwrotnej nebulizacji. Można go stosować zarówno do podawania leków podczas choroby, jak też profilaktycznie do nawilżania błon śluzowych.
Inhalator a wielkość wytwarzanych cząsteczek
To jeden z ważniejszych parametrów, jaki powinno się uwzględnić przy wyborze inhalatora. Od wielkości wytwarzanych cząsteczek zależy, w którym miejscu dróg oddechowych wchłonie się podany lek. Cząsteczki powinny mieć wielkość 0,5 – 5 μm. W praktyce wygląda to następująco:
> 8 μm – substancja lecznicza wchłaniania się w górnych drogach oddechowych, czyli nosie i gardle
5 – 8 μm – substancja lecznicza wchłaniania się w tchawicy i dużych oskrzelach
2 – 5 μm – substancja lecznicza wchłaniania się w oskrzelach i oskrzelikach
0,5 – 3 μm – substancja lecznicza wchłaniania się w pęcherzykach płucnych
Jeżeli szukasz inhalatora, który będzie przeznaczony dla całej rodziny oraz spełni swoją funkcję zarówno przy jesiennych infekcjach i wiosennych alergiach, jak również poważnych chorobach dróg oddechowych czy astmie, to wybierz inhalator z regulowaną wielkością wytwarzanych cząsteczek. Im zakres ten jest większy, tym bardziej wszechstronne zastosowanie ma urządzenie. Takim inhalatorem jest np. inhalator Sanity PRO, który dedykowany jest dla dzieci i dorosłych.
Wydajność, czyli prędkość nebulizacji
Przy inhalacji dzieci ma to szczególne znaczenie. Im większa prędkość nebulizacji, tym czas jej trwania jest krótszy. Specjaliści twierdzą jednak, iż u dzieci skuteczniejsza będzie wolniejsza inhalacja niż w przypadku dorosłych. Niektóre inhalatory, jak już wspomniany inhalator Sanity PRO, wyposażone są w funkcję regulacji prędkości nebulizacji, dzięki której można samodzielnie dostosować prędkość podawania leku do wieku dziecku i zmienić ją przy inhalacji osoby dorosłej.
Rodzinny inhalator – akcesoria
Dobry inhalator powinien być wyposażony w maski dla dzieci i dorosłych. Jeżeli nie ma ich w zestawie, sprawdź, czy producent ma je w swojej ofercie i czy możesz wybrać takie akcesoria, których potrzebujesz, aby wykonywać inhalacje zarówno u Twojego dziecka młodszego i starszego, jak też u siebie i innych dorosłych członków rodziny. Jeżeli szukasz inhalatora dla niemowląt, to najlepiej jest wybrać taki model, który posiada wygodny smoczek, jak np. inhalator Baby Sanity lub inhalator DLA DZIECI. Aby każdy członek rodziny miał możliwość skorzystania z urządzenia, w Twoim rodzinnym zestawie nie może zabraknąć maski dla dzieci i dorosłych, ustnika oraz końcówki donosowej.
Inhalacja to coraz bardziej doceniana metoda podawania leków, szczególnie dzieciom, które niechętnie przyjmują je w innej formie. Ponadto docierają bezpośrednio w miejsce docelowe i podawane są w mniejszej dawce, nie obciążając tym samym innych narządów, jak wątroba czy żołądek. Wybierając dobry inhalator, oszczędzasz czas i żołądek, troszczysz się o całą swoją rodzinę, przynosząc ukojenie przy jesiennych przeziębieniach i wiosennych alergiach oraz przyśpieszasz powrót do zdrowia przy poważniejszych chorobach.